, Izabela Tupik - Zadanie nr 3, Technika Rolnicza, Rok 3, semestr 7, Systemy komputerowe, ebook, pdf 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Systemy komputerowe

 

Izabela Tupik

Technika Rolnicza

VI rok

 

1. Na czym polega technologia SAN w systemach archiwizacji danych ?

 

Technologia SAN (Storage Area Network) wykorzystuje do transmisji wydzielone kanały, przeznaczone do wyłącznej wzajemnej komunikacji systemów pamięci masowej i serwerów. Pomimo upowszechniania się technologii SAN, w Polsce wciąż jeszcze dominują architektury DAS (Direct Attached Storage) i NAS (Network Attached Storage), polegające na podłączeniu serwera do macierzy dyskowej po to, by aplikacje mogły odwoływać się do znajdujących się tam plików. SAN dzięki dostępowi poprzez bloki danych zapewnia wyższą wydajność transferu danych od macierzy NAS.

Poza oczywistym przyspieszeniem transferu danych zaletą sieci SAN jest także łatwość tworzenia backupu i archiwizacji, najlepiej z tymczasowej kopii zapasowej (snapshot) i odciążającej zasoby sieciowe (tzw. LAN free backup). Często jest to najlepsza metoda zmieszczenia się w bardzo wąskim tzw. oknie backupowym, choć nie jedyna. Często koronnym argumentem przemawiającym za siecią SAN jest dla menedżerów IT możliwość replikacji danych z macierzy produkcyjnej na macierz zapasową w centrum zapasowym i zwiększenie w ten sposób bezpieczeństwa danych.

 

2. W jaki sposób odbywa się zintegrowana transmisja głosu i danych w łączach DSL ?

 

Jak dotąd rozwiązania DSL skupiały się głównie na usługach transmisji danych, takich jak szybki dostęp do Internetu. Jednakże rozwiązanie VoDSL (Voice over DSL — transmisja głosu w sieciach DSL) stanowi propozycję wykorzystania dostępnej, wysokiej przepustowości do transmisji dodatkowych pasm głosowych obok zwykłych strumieni danych. Jest to więc propozycja konwergencji usług głosu i danych w oparciu o łącza DSL.

Telefony podłączone do takich dodatkowych łączy głosowych nazywane są telefonami VoDSL (są to telefony obsługujące tradycyjne usługi telefoniczne).

Technika VoDSL jest zintegrowanym rozwiązaniem transmisji głosu i danych umożliwiającym zestawienie do 16 kanałów głosowych na pojedynczym łączu miedzianym z jednoczesną możliwością transmisji danych.

Dzięki możliwości programowej zdalnej konfiguracji kolejnych linii telefonicznych dla posiadacza modemu z funkcja VoDSL, nie jest wymagana jakakolwiek ingerencja montera u abonenta.

 

3. Co to jest Mostek sieciowy w Windows XP i jakie są jego zalety i wady?

 

Mostek sieciowy to bardzo tani i niewiarygodnie prosty sposób łączenia ze sobą segmentów (części) sieci. Co to są te segmenty sieci? Przykładowo, mamy trzy komputery - A, B i C. Komputer A ma dwie karty sieciowe: jedną na złączu RJ-45 100 Mbps, a drugą BNC 10 Mbps. Komputery B i C mają po jednej karcie - jeden o prędkości 100 Mbps, a drugi 10 Mbps BNC. Pierwszym segmentem będzie kabel ethernet łączący komputery A i B a drugim będzie kabel BNC łączący komputery A i C. To tylko taka przykładowa konfiguracja na nasz użytek...
No więc, aby połączyć ze sobą komputery B i C za pośrednictwem komputera A możemy wykorzystać tzw. routing lub mostkowanie. Za pomocą mostka możemy łączyć całe sieci składające się kilku, kilkunastu komputerów.
Na komputerze z Windowsem XP może istnieć tylko jeden mostek sieciowy, ale może on za to obsługiwać tyle kart (połączeń) sieciowych, ile jest w stanie fizycznie obsłużyć komputer. Uwaga: w edycji 64-bitowej Windowsa XP usługa mosta sieciowego nie jest dostępna. Dotyczy tylko 32-bitowego Windows XP Pro.

Mostek sieciowy w Windows XP jest bardzo tanim i prostym w konfiguracji narzędziem łączącym ze sobą różne segmenty sieci. Bardziej znanym od mostkowania sieci jest routing (najczęście sprzętowymi urządzeniami), ale przysparza on wiele problemów przy konfiguracji, szczególnie początkującym użytkownikom. Jest też o wiele, wiele droższy od mostkowania. Mostek sieciowy ponadto jest niewidoczny w sieci, czyli jakbyśmy prześledzili trasę sygnału, to mostek sieciowy nie pokaże nam się jako komputer przekzujący sygnał - w przeciwieństwie do routera.
Jest to zatem rozwiązanie idealne do małych sieci, często tworzonych przez ludzi w blokach i różnego typu osiedlach. Gdzie często nowych użytkowników dołącza się do istniejących segmentów sieci, przez co plątanina kabli i różnorodność zastosowanych kart sieciowych profesjonalnego aministratora przyprawiłaby o ból głowy. Prostota konfiguracji i niewielkie koszty sprawiają, że warto pokusić się o zagłębienie się w ten temat.

 

4. Jaka jest różnica między 32-bitową i 64-bitową wersją systemu Windows?

 

Główne różnice między 32-bitowymi a 64-bitowymi wersjami systemu Windows Vista dotyczą dostępności pamięci, zarządzania pamięcią oraz rozszerzonych funkcji zabezpieczeń. W 64-bitowych wersjach systemu Windows Vista dostępne są następujące funkcje zabezpieczeń:

l    Mechanizm ochrony poprawek jądra

l    Obsługa sprzętowej funkcji zapobiegania wykonywaniu danych (DEP)

l    Obowiązkowe podpisywanie sterowników

l    Usunięcie obsługi 32-bitowych sterowników

l    Usunięcie podsystemu 16-bitowego

Jedną z największych korzyści wynikających z używania 64-bitowej wersji systemu Windows Vista jest możliwość dostępu do pamięci RAM przekraczającej rozmiar 4 gigabajtów (GB). Taka pamięć fizyczna nie jest adresowana przez 32-bitowe wersje systemu Windows Vista.
W zależności od wersji zainstalowanego systemu, wersja 64-bitowa obsługuje od 1 GB do ponad 128 GB pamięci RAM. Możliwość adresowania większej ilości pamięci fizycznej umożliwia systemowi Windows Vista zminimalizowanie czasu wymaganego do zamiany procesów wchodzących i wychodzących z pamięci fizycznej. Dlatego system może wydajniej zarządzać procesami. Ta funkcja zarządzania pamięcią pomaga poprawić całkowitą wydajność systemu.

 

5. Przeniesienie danych z Windows XP do Windows 7 – krótka charakterystyka problemu.

 

Aby przenieść dane i ustawienia z systemu Windows XP do Windows 7, musimy użyć osobnego programu Łatwy transfer w systemie Windows. Niestety, Microsoft nie udostępnił jeszcze polskiej wersji tego programu dla Windows 7 do pobrania w internecie.

Wersja angielska, która jest w sieci, nie działa z polskim systemem Windows XP. Microsoft zapewnia, że po oficjalnej premierze Windows 7 Łatwy transfer będzie dostępny także po polsku.

Dopóki jednak nie dysponujemy możliwością pobrania programu z internetu, jedyną możliwością skorzystania z niego jest skopiowanie go z zainstalowanego na innym komputerze Windows 7 w polskiej wersji. W tym celu po załadowaniu Windows 7 klikamy na Logo Windows, potem na Wszystkie programy, następnie na Akcesoria, Narzędzia systemowe, a w końcu na przycisk Łatwy transfer w systemie Windows.

Po otwarciu okna programu klikamy na Dalej. Następnie klikamy na opcję Przy użyciu zewnętrznego dysku twardego lub flash USB, na To jest mój nowy komputer, Nie i Muszę teraz zainstalować narzędzie.

Teraz wybieramy dysk, na który zostanie skopiowany program Łatwy transfer (na przykład pamięć flash na USB). Po przeniesieniu aplikacji uruchamiamy ją na komputerze z Windows XP i postępujemy według wskazówek pojawiających się w kolejnych oknach, aby skopiować ustawienia systemu. Po zakończeniu kopiowania możemy zainstalować Windows 7, likwidując Windows XP, i za pomocą Łatwego transferu przenieść starą konfigurację.

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • paulink19.keep.pl